Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie myślenickim. Podsumowanie 2024 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nadal cieszy się popularnością w powiecie myślenickim. Za pomocą tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy regionu coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2024 roku nanieśli na mapę łącznie 5294 zgłoszenia, z których 55,3% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.
Mieszkańcy powiatu myślenickiego chętnie korzystają z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielą się z Policją spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu.
W 2024 roku nanieśli łącznie 2264 zgłoszenia, z których 48,9% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy. Najczęstszymi zagrożeniami, jakie w ubiegłym roku zaznaczali na mapie mieszkańcy naszego powiatu były:
- przekraczanie dozwolonej prędkości - 944 zgłoszeń (z czego potwierdziło się 58,9%),
- nieprawidłowe parkowanie - 405 zgłoszeń (56,8% potwierdzonych)
- spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 205 zgłoszeń (43,4% potwierdzonych).
Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od jesieni 2016 roku mieszkańcy powiatu myślenickiego nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 13012 zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.
To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na stronie myślenickiej policji oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.