Policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły
Na drogach całego kraju ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły 2023”. W okolicach szkół i przedszkoli pojawiło się więcej policyjnych patroli, a w placówkach podczas spotkań policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Jak co roku we wrześniu myśleniccy policjanci w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" nadzorują ruch w rejonach placówek oświatowych, gdzie udzielają pomocy w przekraczaniu jezdni oraz od strony praktycznej uczą prawidłowego zachowania się na drodze. Bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły to priorytet nie tylko dla rodziców, ale również dla policji. Podczas prowadzonych kontroli mundurowi zwracają też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz, czy dzieci są prawidłowo przewożone.
W ramach akcji prowadzone są również pogadanki dla najmłodszych uczniów, którym mundurowi przedstawiają podstawowe przepisy ruchu drogowego. Spotkania profilaktyczno – edukacyjne z dziećmi będą kontynuowane przez cały rok szkolny.
Przypominamy podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
- Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
- Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
- Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
- Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100 m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodząc przez jednię, należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
Należy pamiętać, że nie wolno:
- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
- wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- przebiegać przez jezdnię
Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.