KRADZIEŻE I WŁAMANIA, JAK SIĘ PRZED NIMI UCHRONIĆ?
Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Pozostawienie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe.
Jak się ustrzec przed włamaniem? Oto kilka porad:
- Dokładnie pozamykaj obiekty oraz prawidłowo zabezpiecz cenne rzeczy.
- Zastosuj systemy antywłamaniowe, alarmowe, itp. mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.
- Zabezpiecz w sposób należyty drzwi i okna budynku, załóż solidne zamki. W drzwiach garażowych czy do piwnicy zamontuj dodatkowe zabezpieczenie. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć.
- Zadbaj także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontuj rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.
Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca. Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.
Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują dom czy mieszkanie.
Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren. Najczęściej do włamań do domów dochodzi w godzinach od 16 do 20.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój, nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.