Aktualności

Piątkowy przepis drogowy. Odc. 65 - ,,Przejścia dla pieszych – koegzystencja pieszych i kierujących"

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym, opracowali krótkie przypomnienie dotyczące koegzystencji pieszych i kierujących na przejściach dla pieszych.

 

[W lewym górnym rogu strony: policyjne logo z widocznymi napisami: KRAKÓW, Wydział Ruchu Drogowego KWP]

Piątkowy przepis drogowy

Odc. 65- „Przejścia dla pieszych – koegzystencja pieszych i kierujących”

[po prawej stronie tytułu odcinka – zdjęcie znaku drogowego D-6 „Przejście dla pieszych”. W tle widać przejście wymalowane na asfaltowej jezdni”.]

[Poniżej, na całej stronie tabela zestawiająca prawa i obowiązki pieszego i kierującego na przejściu dla pieszych w aspekcie zagadnień: zachowania szczególnej ostrożności, pierwszeństwa, prędkości i najważniejszych zakazów. Opis tabeli:

Szczególna ostrożność – pieszy:

Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych i przechodzący przez to przejście ma obowiązek zachować szczególną ostrożność.

Szczególna ostrożność – kierujący:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność.

Pierwszeństwo – Pieszy

Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju. Należy jednak pamiętać, że pieszemu zabrania się wchodzenia na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd.

Pierwszeństwo – Kierujący

Kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (w przypadku tramwaju – pojazd ten ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się już na przejściu).

Prędkość - Pieszy

Pieszy przechodząc przez przejście dla pieszych nie powinien zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby, ani też przebiegać przez jednię.

Prędkość – Kierujący

Kierujący, zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych - w przypadku tramwaju, albo pieszego znajdującego się na przejściu lub na nie wchodzącego – w przypadku pozostałych pojazdów.

Wybrane zakazy – Pieszy

Zakaz wchodzenia na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd,

Zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji drogowej.

Wybrane zakazy – Kierujący

Zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (nie dotyczy przejść o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną lub przez osobę kierującą ruchem)

Zakaz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. ]

Uwaga ! Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Powrót na górę strony