Nie daj się sprzedać – pracuj bezpiecznie za granicą! Problem handlu ludźmi ciągle aktualny

Nie daj się sprzedać – pracuj bezpiecznie za granicą! Problem handlu ludźmi ciągle aktualny

Polacy podejmują decyzje o wyjeździe za granicę do pracy, czasem na stałe. Może być to szansą na zmianę swojego życia na lepsze, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami. Policja i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych radzi jak się do tego odpowiednio przygotować – jak zweryfikować wiarygodność pracodawcy i gdzie szukać pomocy, gdy zostaniemy oszukani.

Te informacje znajdują się w poradniku, opracowanym przez MSW. Pamiętajmy, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi. Policja w latach 2011-2014 odnotowała 750 takich przypadków. Wśród wszystkich form handlu ludźmi policja najczęściej notuje zmuszanie do prostytucji, pornografii i innych form wykorzystania seksualnego.

W poradniku MSW: „Nie daj się sprzedać! Pracuj bezpiecznie za granicą” znajdują się praktyczne wskazówki, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Poradnik podpowiada, kiedy oferta pracy może być oszustwem, jak unikać zagrożeń, jak przygotować się do wyjazdu i gdzie szukać pomocy.

Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.

Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.

Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!

Prześlij informację bezpośrednio na Policję, na adres:

handelludzmibsk@policja.gov.pl

Zadzwoń na numer telefonu zaufania: +48 664-974-934

Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę: handelludzmi.eu