,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" - policjanci z wizytą na basenie w Dobczycach

,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" - policjanci z wizytą na basenie w Dobczycach

Policja nieprzerwanie czuwa nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą. Dziś w ramach realizowanej w tym roku akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” myśleniccy funkcjonariusze odwiedzili basen odkryty w Dobczycach.

Celem akcji jest popularyzacja zasad bezpiecznego zachowania nad wodą podczas letniego wypoczynku przez dzieci, młodzież oraz ich opiekunów. Mundurowi podczas prowadzonych akcji przypominają plażowiczom podstawowe zasady korzystania z tego rodzaju wypoczynku. Wszystko po to, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz zapobiegać przypadkom utonięć.

Wybierajmy jedynie strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, unikajmy natomiast różnego rodzaju glinianek, stawów czy żwirowisk. Pamiętajmy również, że na odcinkach szlaków żeglugowych, w pobliżu portów, mostów, zapór itp. kąpiel jest szczególnie niebezpieczna. Przebywając na terenie kąpieliska, przestrzegajmy jego regulaminu, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.

Zachowujmy ostrożność również podczas wypoczynku nad wodą, na przykład podczas spacerów lub łowienia ryb. Przebywanie nad wodą po zmroku, samemu, w razie wypadku znacznie zmniejsza nasze szanse na ratunek. Zwracajmy także szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Pamiętajmy również, że nasze rzeczy pozostawione na brzegu mogą stać się łatwym łupem złodziei. Nie pozostawiajmy bez opieki zwłaszcza cennych przedmiotów – telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, itp.

W czasie podjętych działań policjanci rozdawali gadżety – m.in. akcesoria do pływania, odblaski,  ulotki informacyjne dotyczące kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.