Aktualności

83. rocznica ,,czarnej niedzieli". Mieszkańcy uczcili pamięć po zamordowanych myśleniczanach

Data publikacji 27.06.2023

23 czerwca 1940 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Myślenic. Niemieccy okupanci aresztowali tego dnia 35 myśleniczan i wywieźli ich do więzienia w Krakowie, skąd już nigdy nie wrócili. W piątek o godz. 10 przy tablicy na budynku Komendy Powiatowej Policji odbyło się spotkanie, podczas którego myśleniczanie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Komendę Powiatową Policji w Myślenicach reprezentował I Zastępca Komendanta - podinspektor Dominik Jurczak.

Pretekstem aresztowań, które rozpoczęły się w niedzielę o świcie, był domniemany zamach na pocztę. Najpierw zatrzymano 10 wyznaczonych wcześniej zakładników, a później 25 innych osób. Mieli od 19 do 64 lat. Zanim wywieziono ich do aresztu w Krakowie przez kilka godzin w upale stali w rękami w górze przed ścianą budynku policji na rogu ulic Mickiewicza i Jagiellońskiej. Wtedy była to siedziba niemieckiej policji, dziś mieści się tu Komenda Policji Powiatowej i właśnie na niej na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń umieszczona została tablica pamiątkowa.

Kilka dni po aresztowaniu, 29 czerwca, zatrzymani zostali zamordowani w Forcie Krzesławice. Rodzinom zamordowanych przekazano informacje, że zmarli np. na zawał lub wskutek udaru. Prawdy dowiedzieli się dopiero po wojnie.

Każdego roku pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę siedziby Komendy Powiatowej Policji zbierają się rodziny zamordowanych, mieszkańcy Myślenic, przedstawiciele Policji, samorządowcy, poczty sztandarowe i uczniowie, aby uczcić pamięć o swoich przodkach.

Na pamiątkowej tablicy widnieją nazwiska: Emil Bicz, Tadeusz Bursztyn, Antoni Burtan, Kazimierz Burtan, Roman Czepiel, Adam Dutkiewicz, Kazimierz Dutkiewicz, Józef Fijał, Wincenty Frączek, Jan Gębicki, Marian Gębicki, Jan Goławiecki, Józef Goławiecki, Abraham Goldblum, Roman Gorączko, Jerzy Gorączko, Antonina Gorączkówna, Zofia Gorączkówna, Stanisław Hołuj, Wojciech Hosaja, Czesław Adam Janowski, Stanisław Jędrzejowski, Andrzej Miętus, Kazimierz Orzechowski, Roman Piesch, Mieczysław Pilch, Kazimierz Skóra, Socina, Antoni Stożek, Stanisław Syrek, Antoni Święch, Karol Święch, Franciszek Ujczak, Zygmunt Udziela, Piotr Wierciak.

 

Powrót na górę strony