Uczczenie pamięci pomordowanych podczas ,,Czarnej Niedzieli" przy budynku KPP Myślenice

Uczczenie pamięci pomordowanych podczas ,,Czarnej Niedzieli" przy budynku KPP Myślenice

W niedzielę 23 czerwca 1940 roku podczas tzw. „Czarnej Niedzieli” Niemcy aresztowali, a następnie zamordowali 35 myśleniczan. W sobotę pod tablicą wmurowaną w ścianę budynku, gdzie znajduje się siedziba Komendy Powiatowej Policji mieszkańcy złożyli kwiaty i uczcili pamięć pomordowanych.

Wśród uczestników uroczystości oprócz rodzin pomordowanych znaleźli się m.in. mł. insp. Maciej Kubiak, Jarosław Szlachetka , Maciej Ostrowski, Mieczysław Kęsek, Krzysztof Halek, Tadeusz Jarząbek, Marcin Szybowski, Jan Koczwara i Jurek Fedirko.

„Czarna Niedziela” była pierwszą krwawą represją, jaka spadła w latach okupacji hitlerowskiej na nasze miasto. Niestety nie ostatnią. Kosztowała Myślenice życie 35 ofiar - przedstawicieli różnych środowisk. Imiona i nazwiska osób aresztowanych w ubiegłym roku znalazły się na tablicy pamiątkowej, która została wmurowana w ścianę budynku  policji.

To miejsce corocznych spotkań myśleniczan, którzy pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat. Nie jest ono przypadkowe. To właśnie tutaj stali aresztowani myśleniczanie zanim trafili do fortu w Krzesławicach, gdzie zostali rozstrzelani. Sceny aresztowania żołnierze niemieccy uwiecznili na zdjęciach, które w powiększeniu w sobotę 23 czerwca zawisły na ścianie budynku policji. Widać na nich stojących z rękami w górze cywilów i żołnierzy niemieckich.

Kwiaty składały nie tylko rodziny pomordowanych, ale także reprezentanci kultury i różnych środowisk oraz poseł Jarosław Szlachetka, burmistrz Maciej Ostrowski wraz z dyrektorem UMiG Mieczysławem Kęskiem i Krzysztofem Halkiem oraz p.o. Komendant Powiatowy Policji mł.insp. Maciej Kubiak.

inf. i zdj. Piotr Jagniewski